Açık Yeşil; Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile diğer paydaşlar tarafından üretilen verilerin yayınlandığı ücretsiz veri platformudur.

Açık Yeşil Platformu Bursa’nın verilerini açma yolunda ilk adım olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Dairesi Başkanlığı, Akıllı Şehircilik Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulmuştur. Kullanıcıların Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile diğer paydaşlar (diğer kamu kuruluşları, özel sektör vb.) tarafından KVKK hükümlerine uygun şekilde üretilen verilere erişebilmesini ve bu verileri uygun gördükleri şekilde ücretsiz olarak kullanmasını istiyoruz.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehirde yaşayanlar adına şehirde üretilen tüm verilerin Açık Yeşil Platformunda yayınlanmalarını tüm paydaşlardan talep etmekte kararlıdır. Verileri yayınlamak sadece bir başlangıçtır. Ham veriler, anlamlı bir şekilde sunulana veya farklı veri setleri anlamlı bir şekilde bir araya getirilene kadar size hiçbir şey söylemez ve birçok insan bunu yapacak araçlara da sahip değildir. Bu nedenle, sitede bulunan verilerden uygulamalarınızı görselleştirmenizi veya yeni ürünler çıkartmanızı bekliyoruz. Fikirlerinizi ve geri bildirimlerinizi duymak istiyoruz.