Bursa Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Lisansı

Bu lisans kapsamında bulunan verileri yalnızca birkaç koşulda, özgürce ve esnek bir şekilde kullanmanız ve yeniden kullanmanız önerilir.

Bu lisans altındaki verileri kullanma;

Bursa Açık Veri Platformu içerisindeki veri setlerini (aşağıda tanımlandığı şekilde) kullanarak, bu Lisansın şartlarını kabul etmiş olursunuz.

Lisans Veren, aşağıdaki koşullara tabi verileri setlerini kullanmanız için size dünya çapında, telifsiz, kalıcı, münhasır olmayan bir lisans verir.

Şunları yapmakta özgürsünüz;

  • Ticari veya ticari olmayan veri setlerini veya türetilmiş analizleri veya uygulamaları kullanabilir.
  • Verilere erişebilir, indirebilir, kopyalayabilir, yayınlayabilir, dağıtabilir ve iletebilirsiniz,
  • Verileri değiştirebilir ve uyarlayabilirsiniz,
  • Veriyi, ticari olarak ve ticari olmayan şekilde, örneğin diğer verilerle birleştirerek veya kendi ürününüze veya uygulamanıza ekleyerek kullanabilirsiniz.

Şunları yapmalısınız;

Ürününüzde, çalışmanızda veya uygulamalarınızda kullanacağınız verilerin kaynaklarını bir atıf bildirimi vasıtasıyla referans göstermeli ve mümkünse bu lisansa bir bağlantı sağlamalısınız. Bildirim sağlanamadığı takdirde “Atıf 4.0 Uluslararası (CC BY 4.0) kapsamında lisanslanan kamu sektörü bilgilerini içerir.“ ifadesi kullanılmalıdır.

Birden fazla organizasyondan gelen verileri kullanıyorsanız ve birden fazla özelliği listelemek ürününüzde veya uygulamanızda pratik değilse, gerekli ilişkilendirme ifadelerini içeren bir kaynağa link ekleyebilirsiniz.

Bunlar, bu lisansın önemli koşullarıdır ve bunlara uymazsanız, bu lisans kapsamında size verilen haklar veya lisans veren tarafından verilen benzer bir lisans otomatik olarak sona erecektir.

Muafiyetler

Veri setleri "olduğu gibi" ve "mevcut olduğu şekilde" sağlanır. Bu platformda yer alan verilerin doğruluğu, eksiksizliği, güvenilirliği, sürekli kullanılabilirliği, güncelliği, ihlal edilmemesi, unvanı, kalitesi veya belirli bir amaca uygunluğuna ilişkin hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez, hatalar ve eksiklikler sebebiyle veri sağlayıcılar ve lisans veren sorumlu tutulamaz. Aynı şekilde kullanımdan kaynaklı herhangi bir kayıp veya ziyandan veri sağlayıcılar ve veri lisanslayan sorumlu değildir. Veri sağlayıcılar verinin sürekliliğini garanti etmez.

Bu lisans size aşağıdakiler üzerinde bir hak vermez:

  • Veri setlerindeki herhangi bir kişisel veri
  • Bu platformun lisans vermeye yetkili olmadığı üçüncü taraf hakları
  • Patentler, ticari markalar ve tasarım hakları dahil olmak üzere diğer fikri mülkiyet hakları
  • Türkiye Pasaportu gibi kimlik belgeleri
  • Bu Lisans Alt Lisans Sahiplerine herhangi bir hak vermez.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Lisansı Hakkında

Bursa Açık Veri Lisansı, toplum ve işletmeler için değer yaratmak üzere Kamu Sektörü verilerinin kolayca yeniden kullanılmasını teşvik etmeyi ve etkinleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu, Bursa Açık Veri Lisansının 1.0 sürümüdür. Bursa Büyükşehir Belediyesi zaman zaman Bursa Açık Veri Lisansının yeni sürümlerini yayınlayabilir. Veri setlerini kullanmaya devam etmeniz, bu Lisansın yeni sürümünü kabul ettiğiniz anlamına gelir.